סקירת מחירי מתכות 17.11.2022 - פריקו

סקירת מחירי מתכות 17.11.2022

לסקירה לחץ כאן בPDF

 

טבלת מחירי מתכות

*המחירים במונחי דולר לטון

טבלת מלאים

שערי דלקים ומטבעות נבחרים

 

במהלך השבוע התנהל המסחר בשוקי המניות במגמה מעורבת על רקע פרסום נתוני האינפלציה בארה"ב, אשר מאותתים להתמתנות קצב האינפלציה בסקטור הפרטי וגם בסקטור הייצרני, כאשר שני הנתונים אשר התפרסמו לאחרונה היו נמוכים מהתחזיות.

בתום יום המסחר של 15.11 מדד הדאו ג'ונס ירד לרמת 33,592.92 נק', ירידה בשיעור של 0.5% לעומת שבוע שעבר, מדד הנאסד"ק 100 נסחר ברמת 11,871.15 נק', עליה בשיעור של 0.5% לעומת שבוע שעבר ומדד ה- P500ַ&S סגר ברמת  3,991.73 נק' ונסחר סביב רמת הסגירה בשבוע שעבר. מדד הפוטסי 100 האנגלי נסחר רמת 7,369.44, נק', עלה בשיעור של 0.7% לעומת שבוע שעבר, מדד הדאקס הגרמני נסחר ברמה של 14,378.51 נק', עליה בשיעור של כ- 1.1% ביחס לשבוע שעבר.

ארצות הברית –

בשבוע החולף פורסמו נתוני האינפלציה ומדד המחירים ליצרן אשר הראו על האטה משמעותית בקצב עליית המחירים, בעקבות כך השווקים הפיננסיים הגיבו בעליות שערים משמעותיות והריביות על אגרות החוב הדולריות נסגו לעבר רמת 3.80% בזמן קצר.

 

על אף הנתונים המעודדים, להערכתנו רכבת ההרים בשווקים צפויה להימשך עם המשך ההתפתחויות הכלכליות ופרסום נתוני חודש אוקטובר ונובמבר – נתוני שוק עבודה, צמיחת התוצר הרבעונית והמשך מדיניות העלאת הריבית עד לסוף הרבעון הראשון של 2023.

ברביעי התפרסם מדד המכירות הקמעונאיות החודשי לאוקטובר, אשר שוכן ברמת 1.3% הרמה הגבוהה ביותר מזה 8 חודשים ולאחר שבספטמבר הנתון היה  0%. העלייה מראה שהעלאת הריבית לא מצליחה להאט את הכלכלה כפי שחשבו בעת הזו.

הריבית בארה"ב צפויה לעלות עד לסוף השנה אל עבר רמת 4.5%. בנוסף לכך הריבית בשנת 2023 עשויה להגיע לעבר רמת 5.25% ותישאר גבוהה עד חזרת האינפלציה בחצי השני של שנת 2023 כאשר האינפלציה תאותת על תנועה לעבר טווח היעד לאינפלציה של כ- 2%.

מאורעות חשובים

  • 23.11: מדד מוצרי בר קיימא חודשי לחודש אוקטובר

אירופה

בשבוע החולף בעקבות היחלשות הדולר, שער האירו התחזק משמעותית אל עבר רמת 1.04. מעבר לכך שהאינפלציה באירופה גבוהה היא החלה לחלחל לענפי השירותים והתעשייה ללא אנרגיה וחלקם בעליית האינפלציה גדל. כתוצאה מכך הקושי בהורדת האינפלציה עולה וייקח זמן רב בכדי להחזירה אל עבר היעד של כ- 2%.

 

 

 

כפי שכתבנו בסקירות קודמות, באיחוד האירופי חוששים ממדיניות התמיכות הממשלתיות בענפי ה- EV (הרכבים החשמליים והבטריות החשמליות) של נשיא ארה"ב מר. ג'ו ביידן. באיחוד מנסים לייצר חזית יחד עם דרום קוריאה ומדינות נוספות. המהלך הזוכה להתנגדות המשמעותית ביותר הוא זיכוי מס המוענק למכוניות חשמליות אשר מיוצרות בצפון אמריקה. מהלך זה יפגע משמעותית ביצרני הרכב האירופים וביונדאי הדרום קוריאנית.

בבריטניה פורסמו נתוני צמיחת התוצר אשר הרגיעו את החששות מהאטה חמורה בכלכלה, מנגד שוק העבודה החל להראות סימני התקררות בעת שהאבטלה עלתה ב-0.1% אך עדיין נתונים נמוכים ביחס לחודשים קודמים. כמו כן, האינפלציה ממשיכה לעלות והגיעה לרמת 11.1%, הרמה הגבוהה ביותר מזה 41 שנים. כלל הנתונים הללו גררו להתחזקות בשער הליש"ט אל עבר רמת 1.1915.

 

בהמשך לכך ב-17.11 צפוי רה"מ החדש מר. רישי סונק להציג את תוכניתו הכלכלית, מר. סונק עשוי להציג העלאות מיסים וביטול סובסידיות ממשלתיות, למרות זאת קשה להעריך מה יוצג בכלל התוכנית, לכן עשוי הדבר להשפיע גם בצורה שלילית על שער הליש"ט.

מאורעות חשובים

  • 17.11: הצהרת הסתיו של בריטניה בה תוצג התוכנית הכלכלית
  • 30.11: פרסום נתוני האינפלציה לחודש נובמבר – האיחוד האירופי
  • 1.12: נתוני האינפלציה – האיחוד האירופי

ישראל –

כפי שפירטנו בעבר, העלייה בריבית הדולר בשיעור של 0.75 האחוז – העלאה הרביעית מאז חודשי הקיץ, תאמה את הציפיות בעקבות החלטת ועדת השוק הפתוח, לעלות את ריבית הדולר ב- 0.75 האחוז, גוררת לחולשה בשוק המניות לצד עלייה בתשואת האג"ח. באירופה, מיזוג האויר הנורבגי  גרר לצמצום בהיקף הצריכה באנרגיה לחימום ותרם להגדלת מלאי הגז במחסני חברות האיחוד. בימים האחרונים, החלשות הדולר אל מול המטבעות המרכזיים תרמה להחלשותו גם אל מול השקל. הלחצים האינפלציוניים ועמם האינפלציה הגבוהה לצד הציפיות כי טרם מוצה פוטנציאל העלייה בריבית הדולר אולם היקף העלאות צפויות להתמתן. כפי שפירטנו רבות בעבר המסחר המקומי במט"ח משקף תמונת ראי לתנודות בשוק המניות בארה"ב. המצב נוצר בשל פעילותם הנרחבת של הגופים המוסדיים בזירת המטבע. המוסדיים פועלים לצמצום היקף החשיפה המטבעית שברשותם. לאחרונה דווח כי המוסדיים מחזיקים בחשיפה מטבעית מוגבלת של  15-17% בלבד. להערכתנו החלפת השלטון ואי היציבות בזירה הגלובלית תורם לפוטנציאל התנודות. עליה בשווי ני"ע גרר לפעולת גידור באמצעות מכירת מט"ח מנגד במקרה של חולשה בשוקי המניות הדבר צפוי לעודד את צמצום היקף ההגנות שבוצעו באמצעות רכישת מט"ח.

כפי שדיווחנו בעבר בחצי הראשון של שנת 2022 רכשו המוסדיים כ 12 מיליארד ד' שהם כ 50% מהמכירות שבוצעו בכל שנת 2021. פעילות יצואנים וחברות ציבוריות הנדרשים לשקלים כמו גם השקעות זרות בקרן האג"ח הממשלתי הבינלאומיWGBI  ופעילותם של המשקיעים הזרים הממירים מט"ח לשקלים מקזזת מעוצמת הביקוש למט"ח ופיחות השקל.

נשוב ונציין כי כפי שפירטנו לאחרונה, במבט לטווח הבינוני [רבעון אחרון שנת 2022 וראשון 2023] הפוטנציאל הגבוה תומך בהמשך העלייה בריבית הדולר ועימו לחולשת שוק המניות האמריקאי, דבר התומך בתנועת רכבת ההרים ובפוטנציאל הגבוה של השפעה על שוק המטבע המקומי.

לדעתנו העלייה בריבית הדולר תפגע ברווחי החברות ותגרור להתאמות בשוק המניות בארה"ב דבר שיגרור את המוסדיים בישראל לצמצם את חשיפתם באמצעות רכישת מט"ח. מהלך זה יגרור לתנודות שערים ואף לפיחות השקל והתחזקות הדולר. על רקע הציפייה להאטה כלכלית גלובלית החל מ- 2023, ועימה לירידה בהיקף צעדי הבנקים המרכזיים במלחמתם באינפלציה, להערכתנו במבט לקראת החצי השני של שנת 2023, מוקדי הכוח המרכזיים בביקוש לדולר אל מול השקל עשויים להיחלש והשקל עשוי לשוב ולהתחזק משמעותית. בתקופה של עלייה בריבית הדולר השקל חשוף לתנועה בתחום שערים רחב. כפי שפירטנו לאחרונה במבט של הטווח הקצר – תנועה פרו שקלית מתקנת הינה פעולה של הטווח הקצר עשויה לאפשר תנועה לעבר רמת 3.48 ואף פחות אולם במבט לטווח הבינוני רכבת ההרים תומכת בתנועה מחודשת לעבר רמות השיא. מנגד במבט לטווח ארוך אין שינוי מהערכתנו המצפה לשקל חזק. לסיכום לשער הדולר/שקל פוטנציאל תנועה בתחום שערים חריג ורחב.

בישראל  – נשוב ונציין כפי שכתבנו לאחרונה, על רקע האינפלציה הגבוהה כאשר מדד חודש אוקטובר רשם עליה גבוהה של 0.6% ובחישוב שנתי 5.1% דבר התומך בהעלאה של ריבית הבסיס ב- 0.75% אולם על רקע התמתנות האינפלציה בארה"ב וסמני האטה בשוק העבודה בישראל בבנק ישראל עשויים להעדיף מהלך מדורג של העלאה של 0.5% כבר בשלב הנוכחי והעלאה נוספת בתחילת השנה הבאה. בנק ישראל ישמר את פער הריבית החיובי של הדולר אל מול השקל ריבית השקל תעלה ב 21.11 מרמתה הנוכחית 2.75% לעבר רמת 3.25-3.50%. הבנק מודע לפער האינפלציות שבין המדינות הנובע בין היתר משוני מבני בהרכב המדד, דבר המורה כי הבנק לא יתקשה לשמר פער ריביות גבוה בין המטבעות כאשר האינפלציה בישראל שוכנת ברמת ה 5.1% ובארה"ב נסוגה לעבר רמת ה 7.7%. בנק ישראל צפוי להמשיך במדיניות מחמירה בבלימת האינפלציה שנסקה חדות. בבנק מודעים לכך שחולשת השקל תורמת ללחצים האינפלציוניים ותקזז חלק מההשפעה החיובית עם ירידת מחירי האנרגיה.

לפנינו עוד תקופה ממושכת של "רכבת ההרים" – לדעתנו יעד השערים בטווח הקצר – תומך בתנועה מתקנת פרו שקלית לעבר רמת 3.38 כפי שבוצע במהלך השבועיים האחרונים וטכנית אף פחות אולם במבט לטווח הבינוני ועל רקע המדיניות האמריקאית באשר לריבית הדולר כמו גם הירידה בהיקף גיוסי ההון והחולשה הצפויה בשוק המניות, המהלכים צפויים לתמוך בתנועה פרו דולרית ובחולשת השקל.

נשוב ונדגיש כי במבט לטווח הארוך ועל רקע סמני האטה לפעילות הכלכלית הגלובלית בשנת 2023 להערכתנו הדבר יתמוך בחוסנו של השקל ובהיחלשות הדולר – דהיינו בשקל חזק.

 

שוק המתכות

מדד ה- LME  בבורסת המתכות בלונדון עמד בסיום יום המסחר ב 15.11 עליה רמת  4,009.7 נק', עליה בשיעור של – 1.0% לעומת שבוע שעבר.

COPPER מחיר הנחושת ירד במהלך שבוע המסחר, כאשר בתום יום המסחר של ה- 15.11 עמד המחיר על רמת 8,507 דולר לטון, ירידה בשיעור של 1.0% לעומת הרמה בשבוע שעבר. רמת המלאים עלתה במהלך השבוע, כאשר ב-15.11 עמדו המלאים על 89,975 טון, עליה בשיעור של  כ- 15.5% לעומת הרמות בשבוע שעבר.

 

ZINC מחיר האבץ עלה במהלך שבוע המסחר, כאשר בתום יום המסחר של ה – 15.11 עמד על 3,190 דולר לטון, עליה בשיעור של 4.0% לעומת הרמה בשבוע שעבר. רמת המלאים עלתה במהלך שבוע המסחר, כאשר מלאי האבץ עמדו ב-15.11 על רמת 43,125 טון, עליה בשיעור של 0.3% לעומת הרמות בשבוע שעבר.

NICKEL מחיר הניקל עלה במהלך שבוע המסחר, כאשר בתום יום המסחר של ה – 15.11 עמד המחיר על 31,275 דולר לטון, עליה בשיעור של 13.7% לעומת שבוע שעבר. רמת המלאים ירדה במהלך השבוע, כאשר ב- 15.11 עמדו המלאים על רמת 50,022 טון ירידה בשיעור של כ- 0.6% לעומת הרמות בשבוע שעבר.

ALUMINIUM PRIM מחיר האלומיניום ירד במהלך שבוע המסחר, כאשר בתום יום המסחר של ה-15.11 עמד על 2,478, ירידה בשיעור של 0.3% לעומת הרמה בשבוע שעבר. רמת מלאי האלומיניום ירדה במהלך השבוע ועמדה ב- 15.11 על רמת 538,825 טון, ירידה בשיעור של כ- 2.0% לעומת הרמות בשבוע שעבר.

 

 

 

לגרפים של מחירי הסחורות לחץ כאן

מדדי תובלה ימית, אבץ, בדיל, ניקל, עופרת, אלומיניום (PRIM), אלומיניום (ALLOY), קובלט, נחושת, פלדה, פלדה (REBAR), נירוסטה, ליתיום ודלק גולמי

 

 

 

 

.

הצטרפו לניוזלטר לקבלת עדכונים

מוגש ע"י Investing.com

סקירת מחירי מתכות 16.05.2024

לסקירה לחץ כאן בPDF   טבלת מחירי מתכות *המחירים במונחי דולר לטון טבלת מלאים שערי דלקים ומטבעות נבחרים   במהלך השבוע החולף, המסחר בשווקים הפיננסיים

קרא עוד

סקירת מחירי מתכות 09.05.2024

לסקירה לחץ כאן בPDF   טבלת מחירי מתכות *המחירים במונחי דולר לטון טבלת מלאים שערי דלקים ומטבעות נבחרים     במהלך השבוע החולף, המסחר בשווקים

קרא עוד