סקירת בוקר 02.06.20 - פריקו

סקירת בוקר 02.06.20

משבר הקורונה והסגר החברתי פגעו קשות בענף התעופה, המסעדנות, המלונאות, השעשועים והאומנות. המשבר גרר לתגובת דומינו ובשווקים מתחילים בהערכת המשמעויות הכלכליות והחברתיות.

הזרמת ההון הנרחבת שביצעו ומבצעים בנקים מרכזים תורמת בטווח הקצר עד הבינוני להתאוששות שוק המניות, הפגיעה האנושה בביקושים ממשיכה לפגוע בחזרה לשגרה ובהתאוששות.

בגרמניה דווח על התאוששות מרשימה בשוק המניות ועל פתיחת הגבולות הפנים אירופאים כבר ב 15 לחודש. בנוסף דווח על הענקת אשראי חרום לחברת התעופה לופטהנזה אשר תהנה מסיוע נדיב של כ 9 מיליארד אירו בתמורה לצמצום באחזקה בשדות תעופה בפרנקפורט ובמינכן צמצום היקף שרוולי נוסעים בשדות תעופה יתרום לכניסת מתחרים לשוק התעופה הגרמני, פיטורי 20 אלף עובדים והעברת השליטה על 20% ממניות החברה לידי המדינה.

גרף מדד המניות בשנה האחרונה [ 100FT, DAX, נסד"ק, S&P 500 ]


באנגליה הרשויות מעריכות כי עסקים קטנות ובינוניים לצד עצמאים יתקשו לעמוד בהחזר אשראי החרום ויגררו לקריסה כלכלית. הערכה כי כ 20 מיליארד ליש"ט לא יוחזרו וכי מאות אלפי עסקים יקרסו. אמש פתחה איקאה את חנויותיה והציפיה כי במהלך החודש יצטרפו רשתות נוספות.

הערכה כי השחיקה בשווי חברות מפתח מענפים שנפגעו במשבר כחברות תעופה ומלונאות יגרור לשינוי בהרכב מדד ה 100FT כאשר חברות הרשומות במדד ידחקו וירדו למדד ה 250FT.

באירופה מצפים לפתיחה מחר של איטליה לתנועה מהשווקים הבינלאומיים והשלכתם על הכלכלה כמו גם על התחלואה באיטליה.

אל מול הפתיחה והגמישות באיטליה ראוי לציין כי בספרד ממשיכים המשנה זהירות בסגר שהחל ב- 14 במרץ וצפוי להקלות משמעויות רק החל מ 21 לחודש יוני.


גרף הדולר/ שקל

פעילות ערה של חברות יצוא מובילות כמו גם הצורך לשלם משכורות ומיסים גורר להיצע מט"ח גדול התורם לייסוף. על רקע התלות הגבוהה של המשק בהכנסות ורווחיות סקטור היצוא, להערכתנו בנק ישראל יפעל לשמירת רווחיות היצוא. לדעתנו פוטנציאל הפיחות נותר מוגבל, ביקושים צפויים כבר בקרבת רמת ה 3.48 אולם היקף משמעותי של ביקושים צפוי בקרבת רמת ה 3.45 ₪ לדולר. התאוששות האירו ומטבעות מרכזיים תומכת בשער הנומינלי האפקטיבי המשמש כשער העוגן בקביעת מדיניות בנק ישראל בזירת המטבע המקומית.


גרף הדולר/שקל והאירו דולר מול השער הנומינלי אפקטיבי

הצטרפו לניוזלטר לקבלת עדכונים

מוגש ע"י Investing.com
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
דילוג לתוכן