סקירת בוקר - פריקו

סקירת בוקר

בנק ישראל נדרש לפעול בהיקף משמעותי
לבלימת הייסוף בשער השקל

משבר אישור התקציב ועננת הבחירות שאפשר והן קרבות, מעלים את רף החששות, באשר לדירוג האשראי של ישראל. לפני כשנתיים במעורבות גבוהה של החשב הכללי באוצר מר חזקיהו סוכנות הדירוג סטנדרד אנד פורס (s&p) העלתה את דירוג ישראל לרמת AA- מרמת ה A+ . ראוי לציין כי בהמשך להחלטה מאוגוסט 2018 בו העלתה חברת הדירוג S&P את דירוג האשראי של ישראל לרמה הגבוהה של ישראל מאז ומעולם, "AA-" הרי שבחודש מאי האחרון השנה, בתקופת משבר הקורונה, אישרה חברת הדירוג S&P את דירוג האשראי של ישראל "AA-", זאת בניגוד לסוכנויות אחרות כמוד'יס שבחרו להוריד את דירוג ישראל ל A+ עם אופק יציב.
בסביבה של אי וודאות בזירה הרפואית, הפוליטית והכלכלית גובר החשש ממהלך של הורדת הדירוג. פגיעה באיכות הסיכון של ישראל עשוי לעודד משקיעים לצמצמם את החשיפה לשקל מהלך אשר יתרום לביקוש לדולר ולפיחות השקל.
בנק ישראל נדרש לפעול בהיקף משמעותי לבלימת הייסוף בשער השקל, זאת מטרה למנוע קריסה במנוע הצמיחה המרכזי של המשק גם בימי הקורונה וזה סקטור ההייטק – בהובלת סקטור טכנולוגיית העלית נמנעת קריסת המשק שכן תעשיית ההייטק פועלת גם בימי בידוד חברתי באחוזי פעילות הגבוהים משמעותית מאלו שנרשמו בסקטורים האחרים.
הזרמת שיא של השקעות בחברות ההייטק ישראליות כאשר בימי הקורונה (רבעון 2 2020) נרשמה עליה של כ 33% לעומת הרבעון המקביל בשנת 2019 ומתחילת השנה נרשם גיוס של למעלה מ 80% מהגיוס בכל שנת 2019, מלמד על היקף המט"ח הזורם לישראל. בנק ישראל מנהל מערכה גדולה מאחורי הקלעים במטרה לשמור על רמת שער החליפין באזור רמת ה- 3.40 ₪ לדולר במטרה לתמוך במנועי הצמיחה החשובים בתקופת המשבר הנוכחי – באמצעות תמיכה בתנאי הסחר של סקטור היצוא. הבנק, רכש למעלה מ 10 מיליארד דולר רק בחודשים האחרונים אולם לא דיי בכך!

מבחן מטבעות היצוא מלמד כי משקל הדולר במטבעות היצוא גדול משמעותית לעומת משקלו במטבעות היבוא, כך לדוגמא, מבחן הסחר עם ארה"ב מלמד כי היקף היצוא הינו בגודל כמעט כפול (37.6%) מאשר היבוא (19%)!

בימים אלו של מכירות מט"ח לתשלומי שכר ומיסים ראוי לנצל מצבים ובכללם לגדר סיכונים.

בתקופת אי וודאות נשוב ונציין את החשיבות בגידור חשיפות הן להתחייבויות והן לתמורות כאחד. התחזקות המטבעות אל מול הדולר מזמנות רמות נוחות לגידור במיוחד על רקע רמות הריבית הנמוכה המקרבת את השער העתידי לרמות השערים הנוכחיים ובמקרים מסוימים אף מאפשרות ליהנות מפערי ריבית.

צוות האנליסטים והדילרים בחדר עסקאות פריקו עומד לרשותכם להרחיב ולפעול לגידור וטיפול בחשיפות ברמה התזרימית השוטפת וברמת הגידור העתידי כמו גם בטיפול בחשיפות המאזנייות והכלכליות.

תשומת הלב מופנת לאסטרטגיות מגוונות ששלחנו לעיונכם בשבוע האחרון ליצואנים וליבואנים כאחד.

גרף הדולר/ שקל, אירו/ שקל, אירו דולר ושער הנומינלי אפקטיבי


הצטרפו לניוזלטר לקבלת עדכונים

מוגש ע"י Investing.com

סקירת מחירי מתכות 23.06.2022

לסקירה לחץ כאן בPDF   טבלת מחירי מתכות *המחירים במונחי דולר לטון טבלת מלאים שערי דלקים ומטבעות נבחרים   בזירה הגלובלית, שבוע המסחר התחיל בעליות

קרא עוד

סקירת מחירי מתכות 16.06.2022

לסקירה לחץ כאן בPDF   טבלת מחירי מתכות *המחירים במונחי דולר לטון טבלת מלאים שערי דלקים ומטבעות נבחרים   הודעת הבנק המרכזי על העלאת ריבית

קרא עוד

סקירת מחירי מתכות 09.06.2022

לסקירה לחץ כאן בPDF   טבלת מחירי מתכות *המחירים במונחי דולר לטון טבלת מלאים שערי דלקים ומטבעות נבחרים   שבוע המסחר במדדים המובילים בארה"ב ממשיך

קרא עוד
דילוג לתוכן