סקירת מחירי מתכות 22.12.2022 - פריקו

סקירת מחירי מתכות 22.12.2022

לסקירה לחץ כאן בPDF

 

טבלת מחירי מתכות

*המחירים במונחי דולר לטון

טבלת מלאים

שערי דלקים ומטבעות נבחרים

 

השבוע התנהל המסחר במגמה מעורבת. בתום יום המסחר של 20.12 מדד הדאו ג'ונס ירד לרמת 32,849.74 נק', ירידה בשיעור של 0.3% לעומת שבוע שעבר, מדד הנאסד"ק 100 נסחר ברמת 11,072.42 נק', ירידה בשיעור של 1.5% לעומת שבוע שעבר ומדד ה- P500ַ&S סגר ברמת  3,821.62 נק', ירידה בשיעור של 0.8% לעומת שבוע שעבר. מדד הפוטסי 100 האנגלי נסחר ברמת 7,405.85, נק', עליה בשיעור של 1.0% לעומת שבוע שעבר, מדד הדאקס הגרמני נסחר ברמה של 13,987.25 נק', עליה בשיעור של כ- 0.7% ביחס לשבוע שעבר.

ארצות הברית –

המגמה השלילית בשווקים נמשכה שבוע נוסף, בעקבות התחזקות החששות בשווקים ממיתון לאחר דבריו של מר. ז'רום פאוול נשיא ה-FED  האמריקאי. בהחלטת הריבית האחרונה כצפוי הריבית עלתה בשיעור של כ- 0.5% לעבר רמת  4.25%-4.5%, בנוסף פורסם כי ריבית הטרמינל – הריבית המקסימלית צפויה להגיע לעבר 5.25% כפי שכתבנו רבות בעבר.  עם זאת, האמירה המרכזית אשר ציננה את העליות בשווקים לאחר נתוני האינפלציה המעודדים הייתה אמירות מצד בכירים בבנק המרכזי לפיה הריבית תישאר ברמה הגבוהה עד לסוף שנת 2023, לאחר מכן באופן מדורג תרד בכאחוז לעבר 4.1% עד סוף 2024 וב-2025 הריבית תרד לעבר 2.5% הריבית הניטרלית. להערכתנו הורדת הריבית תחל כבר בחצי השני של 2023 בעקבות ההאטה בכלכלה האמריקאית.

נתונים נוספים השבוע אשר התפרסמו והצביעו על ההאטה הם מדד מנהלי הרכש מגזר השירותים אשר שוכן כעת בתווי של קצב ירידה הגבוה ביותר מזה 10 שנים, ומדד מנהלי הרכש המשוקלל אשר להוציא את הנתונים בתקופת הסגרים שוכן ברמה הנמוכה ביותר משנת 2009. נציין כי רמות מתחת לרף ה 50 נקודות מסמנות על האטה שבדרך.

בהתאם לסקירותינו וכעת אף תואם להערכות הבנק המרכזי הריבית בשנת 2023 עשויה להמשיך ולעלות במדרגות לעבר רמה היעד של כ- 5.25% בה תישאר עד למהפך ולתנועה חזרה של רמת האינפלציה אל עבר יעד האינפלציה, מהלך הרצוי להערכתנו כבר בחצי השני של שנת 2023 (ליתר דיוק בסוף הרבעון השלישי – רבעון 4 2023), מועד בו האינפלציה צפויה לאותת על שינוי מגמה ותנועה מחודשת לעבר טווח היעד ארוך הטווח לאינפלציה של כ- 2%.

מאורעות חשובים

  • 23.12: נתוני הוצאות והכנסות הפרטים לחודש נובמבר + הזמנת מוצרי בר קיימא

 

אירופה

הבנק המרכזי האירופי ממשיך עם מדיניות העלאת הריבית ובהחלטה האחרונה העלה את הריבית בכ-0.5% לעבר רמת 2.5%, במסיבת העיתונאים לאחר החלטת הריבית עדכנו בכירי הבנק כי קיים צורך ברור בהמשך מדיניות העלאת ריבית אגרסיבית ולהתחיל בצמצום תוכנית הרכישות APP (Asset Purchase program), נאמר שמחודש ממרץ (בהחלטה בפברואר) יחלו בצמצום של כ-15 מיליארד אירו בממוצע כל חודש עד סוף הרבעון השני של 2023. נתוני ישיבת הבנק מלמדים שכשליש מחברי הועדה ביקשו העלאה של 0.75% אולם הרוב קבע כי העלאה תהא בשלב הנוכחי של 0.5% בלבד.

בהתאם לסקירותינו באיחוד האירופי מעודדים ממגמת התקררות האינפלציה העולמית, כמו כן מחירי הגז כעת נמוכים מן השיא בכ- 45% בקירוב אך גבוהים כמעט פי 2 מן המחירים ששכנו לפני תקופת הקורונה. ב-15 לדצמבר צפויה הריבית להגיע לרמת 2.5%.

להערכתנו מדיניות העלאת הריבית צפויה להמשך ולנוע לעבר רמת היעד של 3%-3.25%. שער האירו צפוי לנוע בחודשים הקרובים בתחום שערים רחב כאשר בתקופה הקרובה עד סוף השנה לאירו פוטנציאל להתחזקות אל מול הדולר לעבר רמת  1.0750 דולר לאירו, אולם השלכות הריבית הגבוהה ובלימת הפעילות הכלכלית ובמיוחד אי הוודאות באשר להשפעת הקור העז על מחירי האנרגיה ובהמשך על רמת האינפלציה, צפויים לבוא לידי ביטוי כבר ברבעון הראשון מצב אשר יתמוך בחולשת האירו ואף בתנועת החלשות בחזרה לרמה הפסיכולוגית של דולר לאירו 1:1, ובמשך אף לעבר 0.96 דולר לאירו. נציין כי בניגוד לארה"ב אירופה בהנהגת גרמניה וצרפת מוטת יצוא וחוסנו של האירו מקשה על התאוששות היצוא האירופי בתקופת משבר כלכלי חמור. במבט לחצי השני של שנת 2023 ועל רקע האטה בפעילות הכלכלית בארה"ב האירו עשוי לנוע בתחום תנועה רחב תוך פוטנציאל להתחזקות משמעותית.

בבריטניה הבנק המרכזי האנגלי העלה את הריבית בכ-0.5% לעבר 3.5%, בהצבעה הדעות היו חלוקות, בכיר אחד הצביע בעד העלאה ב-0.75%, מנגד שני בעלי זכות הצבעה הצביעו על השארת הריבית ללא שינוי. שער הליש"ט צפוי להישאר ברמות גבוהות עד לסוף השנה. כפי שכתבנו בעבר הכלכלה הבריטית עשויה לגלוש למיתון משמעותי שנת 2023. כפועל יוצא, להערכתנו לשער הליש"ט פוטנציאל גבוה להחלשות אל מול הדולר כבר ברבעון הראשון של שנת 2023.

מאורעות חשובים

  • 1: פרסום תחזית נתוני אינפלציה שנתיים לדצמבר

 

 

ישראל –

שוק המטבע המקומי ממשיך להגיב במישרין לתנועות בשוקי המניות בעולם כאשר המוסדיים פועלים לגידור החשיפה המטבעית ובכך רוכשים מט"ח עם ירידת המניות ומוכרים מט"ח עם העליה בשערי המניות. היקף תיק ההשקעה של המוסדיים בחו"ל הינו מעל ל 100 מיליארד דולר דבר הגורר לפעילות בהיקפים משמעותיים ומשפיע על המסחר במט"ח.

חולשת שוק המניות והציפיה בשווקים כי יקח עוד חודשים ארוכים עד להורדת ריבית הדולר מלמד כי טרם מומש פוטנציאל פיחות השקל. רמת הריבית הגבוהה וההאטה בפעילות הכלכלית טרם באו לידי ביטוי בנתוני החברות במכירות וברווחיות דבר התומך בפוטנציאל החולשה בשוקי המניות. לדעתנו שער הדולר/שקל צפוי להמשיך לנוע כ"רכבת הרים" כאשר עד כה הציפייה לעליות בריבית הדולר גרמו לחולשה בשוק המניות ובמקביל לעלייה בתשואת האג"ח ולהתחזקות הדולר בזירה המקומית.

באירופה, מזג האויר הקר והחשש ממשבר כלכלי עמוק לצד העליות בריבית לבלימת האינפלציה עשויים להוביל למיתון חמור כבר בחצי הראשון של שנת 2023. למחיר חומרי הגלם משקל רב לרמת האינפלציה באירופה [יחס המרה של כ 60% כפול מזה שבארה"ב] תשומת הלב מופנת לרמת מחיר הגז והדלקים ומנגד לנתוני האבטלה והאינפלציה. בנוסף, אירופה עשויה לגלוש למשבר אג"ח חמור בשל פער התשואות הקיצוני על אג"ח הנקוב באירו לתקופות של 5 או 10 שנים המעניק עודף תשואה של מעל ל 2% למשקיעים באג"ח איטלקי לעומת האג"ח הגרמני, דבר המחייב טיפול עומק דחוף בטרם תקלע אירופה למשבר אג"ח עמוק.

כפי שפירטנו רבות בעבר המסחר המקומי במט"ח משקף תמונת ראי לתנודות בשוק המניות בארה"ב והפעילות בשוק האג"ח. מצב הנוצר בשל פעילותם הנרחבת של הגופים המוסדיים הפועלים לגידור החשיפה המטבעית.  לאחרונה דווח כי המוסדיים מחזיקים בחשיפה מטבעית מוגבלת של כ- %  15 בלבד. להערכתנו הגלישה הצפויה להאטה כלכלית רמת שער הריבית והתנודות בשוק המניות תורמים לפוטנציאל "רכבת ההרים". פעולות גידור בהם מבוצעת מכירת מט"ח כנגד התחזקות שערי המניות ולחילופין רכישת מט"ח עם החולשה בשוק המניות, מהלכים אלו מצד המוסדיים צפויות לגרור לתנודות שערים בהיקף משמעותי.

פעילות יצואנים וחברות ציבוריות הנדרשים לשקלים כמו גם השקעות זרות מפעילותם של המשקיעים הזרים הממירים מט"ח לשקלים אינה מספיקה לצורך קיזוז עוצמת הביקוש למט"ח ופיחות השקל.

בישראל על רקע האינפלציה המרימה ראש כאשר מדד חודש נובמבר רשם עליה של 0.1% ובחישוב שנתי 5.3%, גוברת הציפייה כי ריבית הבסיס תמשיך לעלות בכ – 0.5% גם בפגישה הקרובה בחודש ינואר. אולם, על רקע התמתנות האינפלציה בארה"ב וסמני האטה בשוק העבודה בישראל בבנק ישראל יעדיפו להמתין לנתוני "הרגע האחרון" טרם קביעת הריבית. בנק ישראל ישמר את פער הריבית החיובי של הדולר אל מול השקל. נציין כי הבנק לא יתקשה לשמר פער ריביות גבוה בין המטבעות כאשר האינפלציה בישראל שוכנת ברמת ה 5.3% ובארה"ב נסוגה לעבר רמת ה 7.1%. בנק ישראל צפוי להמשיך במדיניות מחמירה בבלימת האינפלציה שנסקה חדות. בבנק מודעים לכך שחולשת השקל תורמת ללחצים האינפלציוניים ותקזז חלק מההשפעה החיובית עם ירידת מחירי האנרגיה. להערכתנו העלייה במחירי מוצרים ושירותים כחשמל, מים, ארנונה ומזון כבר בתחילת ינואר יתרום ללחצי המחירים ולצעדי הבלימה שמפעיל בנק ישראל.

במבט לטווח הבינוני [רבעון ראשון 2023] הפוטנציאל הגבוה תומך בהמשך העלייה בריבית הדולר ועימו לחולשת שוק המניות האמריקאי, כמו גם לתגובת שרשרת לנסיקה בעלויות המימון עם העלייה החדה בריבית, דבר התומך בתנועת רכבת ההרים ובפוטנציאל הגבוה של השפעה על שוק המטבע המקומי בשקל בתבנית תנועה של ייסוף מוגבל ופיחות מהיר.

לסיכום – לדעתנו העלייה בריבית הדולר תפגע ברווחי החברות ותגרור להתאמות בשוק המניות בארה"ב בדגש על מכפילי הרווח, דבר שיגרור את המוסדיים בישראל לצמצם את חשיפתם באמצעות רכישת מט"ח. מהלך זה יגרור לתנודות שערים ואף לפיחות השקל והתחזקות הדולר. על רקע הציפייה להאטה כלכלית גלובלית בשנת 2023, ועימה לירידה בהיקף צעדי הבנקים המרכזיים במלחמתם באינפלציה, להערכתנו במבט לחצי השני של שנת 2023, מוקדי הכוח המרכזיים בביקוש לדולר אל מול השקל עשויים להיחלש והשקל עשוי לשוב ולהתחזק משמעותית. בתקופה של עלייה בריבית הדולר השקל חשוף לתנועה בתחום שערים רחב (3.30-3.70). כפי שפירטנו לאחרונה במבט לטווח הקצר – התנועה הפרו שקלית המתקנת הינה פעולה של הטווח הקצר אולם במבט לטווח הבינוני רכבת ההרים תומכת בתנועה מחודשת של חולשת השקל לעבר רמות השיא. מנגד במבט לטווח ארוך אין שינוי מהערכתנו המצפה לשקל חזק. לסיכום לשער הדולר/שקל פוטנציאל תנועה בתחום שערים חריג ורחב, הורדת ריבית הדולר הינה משום גיים ג'נג'ר (game changer).

 

שוק המתכות

מדד ה- LME  בבורסת המתכות בלונדון עמד בסיום יום המסחר ב 20.12 עלה לרמת  3,950.2 נק', ירידה בשיעור של – 0.9% לעומת שבוע שעבר.

COPPER מחיר הנחושת עלה במהלך שבוע המסחר, כאשר בתום יום המסחר של ה- 20.12 עמד המחיר על רמת 7,933 דולר לטון, עליה בשיעור של 0.5% לעומת הרמה בשבוע שעבר. רמת המלאים ירדה במהלך השבוע, כאשר ב-20.12 עמדו המלאים על 82,600 טון, ירידה בשיעור של  כ- 1.8% לעומת הרמות בשבוע שעבר.

 

ZINC מחיר האבץ ירד במהלך שבוע המסחר, כאשר בתום יום המסחר של ה – 20.12 עמד על 2,912.9 דולר לטון, ירידה בשיעור של 2.5% לעומת הרמה בשבוע שעבר. רמת המלאים ירדה במהלך שבוע המסחר, כאשר מלאי האבץ עמדו ב-20.12 על רמת 36,525 טון, ירידה בשיעור של 0.1% לעומת הרמות בשבוע שעבר.

NICKEL מחיר הניקל ירד במהלך שבוע המסחר, כאשר בתום יום המסחר של ה – 20.12 עמד המחיר על 27,790.9 דולר לטון, ירידה בשיעור של 0.8% לעומת שבוע שעבר. רמת המלאים עלתה במהלך השבוע, כאשר ב- 20.12 עמדו המלאים על רמת 54,336 טון עליה בשיעור של כ- 0.9% לעומת הרמות בשבוע שעבר.

ALUMINIUM PRIM מחיר האלומיניום ירד במהלך שבוע המסחר, כאשר בתום יום המסחר של ה-20.12 עמד על 2,270 דולר לטון, ירידה בשיעור של 0.5% לעומת שבוע שעבר. רמת מלאי האלומיניום עלתה במהלך השבוע ועמדה ב- 20.12 על רמת 478,500 טון, עליה בשיעור של כ- 0.2% לעומת הרמות בשבוע שעבר.

 

לגרפים של מחירי הסחורות לחץ כאן

מדדי תובלה ימית, אבץ, בדיל, ניקל, עופרת, אלומיניום (PRIM), אלומיניום (ALLOY), קובלט, נחושת, פלדה, פלדה (REBAR), נירוסטה, ליתיום ודלק גולמי

 

 

 

 

.

 

 

הצטרפו לניוזלטר לקבלת עדכונים

מוגש ע"י Investing.com

סקירת מחירי מתכות 16.05.2024

לסקירה לחץ כאן בPDF   טבלת מחירי מתכות *המחירים במונחי דולר לטון טבלת מלאים שערי דלקים ומטבעות נבחרים   במהלך השבוע החולף, המסחר בשווקים הפיננסיים

קרא עוד

סקירת מחירי מתכות 09.05.2024

לסקירה לחץ כאן בPDF   טבלת מחירי מתכות *המחירים במונחי דולר לטון טבלת מלאים שערי דלקים ומטבעות נבחרים     במהלך השבוע החולף, המסחר בשווקים

קרא עוד