סקירת מחירי מתכות 26.01.23 - פריקו

סקירת מחירי מתכות 26.01.23

לסקירה לחץ כאן בPDF

 

טבלת מחירי מתכות

*המחירים במונחי דולר לטון

טבלת מלאים

שערי דלקים ומטבעות נבחרים

 

שבוע המסחר הרביעי של שנת העסקים החדשה התנהל במגמה מעורבת ואותת על סימני בלימה בשוקי המניות לרבות חולשת הדולר אל מול המטבעות המרכזיים. בתום יום המסחר של 24.01 מדד הדאו ג'ונס עמד ברמת 33,733.96 נק', ירידה בשיעור של 0.5% לעומת שבוע שעבר, מדד הנאסד"ק 100 נסחר ברמת 11,846.64 נק', עליה בשיעור של 2.5%, לעומת שבוע שעבר ומדד ה- P 500ַ&S סגר ברמת  4,016.95 נק', עליה בשיעור של 0.65% לעומת שבוע שעבר. מדד הפוטסי 100 האנגלי נסחר ברמת 7,757.36, נק', ירידה בשיעור של 1.19% לעומת שבוע שעבר, מדד הדאקס הגרמני נסחר ברמה של 15,093.11 נק', ירידה בשיעור של כ- 0.62% ביחס לשבוע שעבר.

ארצות הברית –

עם תחילת של עונת הדוחות הכספיים המגמה החיובית בשווקים נבלמה, כאשר תוצאות דוחות רבים שפורסמו עד כה שכנו מתחת לרמת התחזיות ובצל הציפיות להאטה תחזיות החברות לשנת 2023 מאותתים על הורדת יעדי החברות. בניגוד לבלימה בשוקי המניות, הריבית על אגרות החוב ל-10 שנים שבה לעלות ועלתה לעבר רמת 3.48%, עם זאת המרווח בין אגרות החוב לשנתיים לבין אגרות חוב ל-10 שנים המשיך במגמת הירידה לעבר  רמה של כ- 0.66% רמה הנמוכה מהשיא הקודם של 0.7822% נתון המאותת על שיפור בציפיות השווקים לכך שהכלכלה האמריקאית עשויה לצלוח את תהליך בלימת האינפלציה מבלי לגלוש למיתון עמוק.

כפי שכתבנו בסקירות קודמות, ההתקררות בנתוני האינפלציה הן בצד הביקוש והן בצד ההיצע גררו את השווקים להתאוששות ולעליות שערים, כל זאת בעקבות הציפייה כי הבנק המרכזי האמריקאי ה-FED יאט את קצב העלאת הריבית כבר בעתיד הקרוב ויש הרואים פוטנציאל לעלייה של 0.25% בלבד כבר בהחלטה הקרובה. בנוסף לכך בעלי זכות הצבעה בוועידת השוק הפתוח אשר אחראית על רמת הריבית ותתכנס ב-1.2, גרסו שהגיע העת בהעלאת ריבית נמוכה של כ-0.25% ובמידת הצורך ניתן יהיה "לתקן" ולבצע העלאות נוספות בריבית בכדי לבלום את האינפלציה. מנגד מר.ג'יימס בולארד נשיא הפד בסנט לואיס טען שיש צורך בהעלאה של כ-0.5%, ומעבר לכך יש צורך להחזיק את הריבית בגובה של כ-5% לפחות את סוף השנה.

חשוב לציין שהנתונים אשר גררו את ההאטה בנתוני האינפלציה היו בעיקר ירידות המחירים בזירת הסחורות – חומרי הגלם ובראשם מחירי האנרגיה, המזון ורכבי יד שנייה, למעט הנתונים הללו ענפי השירותים מפגינים עוצמה ונתונים במגמת עלייה כמו גם העלייה בשכר שעדיין נמשכת ותורמת לביסוס רמות המחירים הגבוהות. כידוע מחירי האנרגיה והמזון תנודתיים ומגמת הירידה עשויה להיבלם ולהקשות בהורדת האינפלציה. יתרה מכך, חזרת הכלכלה הסינית לפעילות עם ביטול מדיניות הסגרים והתמיכות הממשלתיות בענף הנדל"ן עשויים לתמוך בביקושים גוברים ובעליית מחירי הסחורות לרבות מחירי המתכות. חזרת התיירות הסינית למדינות אירופה וארה"ב עשויים לתמוך בביקושים לענפי התיירות, כפי שמתרחש באוסטרליה אשר מתקשה למתן את האינפלציה בעקבות "ריבאונד" ברמת המחירים עם חזרת ענפי התיירות לפעילות.

בעקבות כך להערכתנו לא הבשילה העת להעלאה מתונה בשיעור של כ-0.25%, והבנק המרכזי האמריקאי ה-FED יכריז בהעלאת הריבית הקרובה (1.2.2023) על העלאה בשיעור של כ-0.5% אל עבר רמת 5% , ולאחר מכן הריבית תגיע אל רף ריבית הטרמינל (הריבית המקסימלית) ברמת  5.25% בה תישאר עד למהפך מגמה. בנוסף, ינסו בכירי ה-FED לקרר את הציפיות לשינוי מגמה בריבית כבר השנה, כתוצאה מכך להערכתנו רכבת ההרים בשווקים צפויה להמשך.

לדעתנו עלייה בשיעור האבטלה [הערכה שרמת ה 4.5% תאותת על מיצוי המהלך] והמשך התנועה חזרה של רמת האינפלציה אל עבר יעד האינפלציה, יתמכו בשינוי המגמה באשר לריבית הדולר דבר הצפוי לדעתנו במהלך החצי השני של שנת 2023 (ליתר דיוק בסוף הרבעון השלישי – רבעון 4 2023) בעוד בבנק ובשווקים צופים מהלך מרחיב/מקל רק בשנת 2024, כאשר האינפלציה תאותת על שינוי מגמה ותנועה מחודשת לעבר טווח היעד ארוך הטווח לאינפלציה של כ- 2% מהלך אשר יכשיר את הדרך להפחתה משמעותית יותר בריבית.

מאורעות חשובים

  • 26.01:  הזמנת מוצרי בר – קיימא לחודש דצמבר + נתוני צמיחת התוצר לרבעון 4.
  • 27.01: נתוני הכנסות והוצאות הפרטים לחודש דצמבר
  • 01.02: החלטת הריבית של הבנק המרכזי האמריקאי ה-FED

אירופה

במקביל לנתונים החיוביים בנוגע להתמתנות בלחצים האינפלציוניים, התפרסם מדד מנהלי הרכש של מגזר השירותים לחודש ינואר אשר הראה על צמיחה עם העלייה לרמת 50.7 לראשונה התייצבות מעל לרף ה 50 נקודות סמן לצמיחה והתרחבות לראשונה במדד זה מחודש יולי האחרון. בנוסף מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור לחודש ינואר התאושש מעט ועלה לרמת 48.8 מעל לרמת התחזית של 48.5, גם כאן הירידה הקטנה ביותר בענף הייצור מאז חודש אוגוסט. בנוסף התחזיות לצמיחת כלכלת גרמניה עודכנו מעלה, כאשר כעת צפויה בשנת 2023 צמיחה אומנם נמוכה אך בשונה מתחזיות קודמות אשר אותתו על צמיחה שלילית כעת הערכה להתאוששות קלה.

כפי שכתבנו בעבר החורף החם עד כה, יחד עם הצלחתה של גרמניה בצמצום התלות בגז הרוסי ובניית נמל לאגירת גז במהירות שיא של שנה, גררו המשך ירידות במחירי הגז הטבעי. מחירו ממשיך במגמת הירידה ומתייצב כעת ברמות ששהה לפני הפלישה הרוסית לאוקראינה.

 

כפי שכתבנו בסקירות קודמות להערכתנו מדיניות העלאת הריבית באיחוד האירופי צפויה להמשך ולנוע לעבר רמת היעד של 3%-3.25%. שער האירו צפוי לנוע בחודשים הקרובים בתחום שערים רחב כאשר בתקופה הקרובה לאירו פוטנציאל להתחזקות אל מול הדולר לעבר רמת  1.10 דולר לאירו, אולם השלכות הריבית הגבוהה ובלימת הפעילות הכלכלית ובמיוחד אי הוודאות באשר להשפעת מזג האויר על מחירי האנרגיה ובהמשך על רמת האינפלציה, צפויים לבוא לידי מבחן  במהלך הרבעון הראשון מצב אשר עשוי לתמוך בחולשת האירו, אולם מגמת הטווח הבינוני והארוך תומכת בהתחזקות האירו ובחולשת הדולר. נציין כי בניגוד לארה"ב, אירופה בהנהגת גרמניה וצרפת מדינות מוטות יצוא נפגעות מחוסנו של האירו דבר המקשה על התאוששות היצוא האירופי. נשוב ונדגיש כי במבט לחצי השני של שנת 2023 ועל רקע האטה בפעילות הכלכלית בארה"ב האירו עשוי לנוע בתחום תנועה רחב.

מאורעות חשובים

  • 01: נתוני צמיחת התוצר באיחוד האירופי לרבעון 4
  • 02: נתוני האינפלציה באיחוד האירופי לחודש ינואר + נתוני אבטלה לחודש דצמבר
  • 02: החלטת הריבית האיחוד

 

ישראל –

הדולר שב לנוע כברכבת הרים כאשר ההתאוששות בשוק המניות האמריקאי תמך בהיצע מט"ח ובהתחזקות השקל לצד פעילות ערה של גידור חשיפות מטבע לשנת 2023 אשר תרמה אף היא להיצע ולהתחזקות המהירה של השקל אל מול הדולר. התאוששות הדולר אל מול המטבעות המרכזיים קיזזה חלק מתנועת ההתחזקות של השקל אל מול המטבעות המרכזיים. נציין כי פעילות המוסדיים הפועלים לצמצום את חשיפתם לשינוי בשערי החליפין תורמת להתחזקות השקל עם העלייה בשוקי המניות ומנגד במקרה של החולשה בשוקי המניות כפי שהתרחש בהמשך השבוע הרי היא גוררת לתנועת פיחות בשקל והתחזקות הדולר בקורלציה שלילית שנמצאה כמובילת שוק במהלך השנה שחלפה.

הציפייה לעליה בריבית הדולר (והאירו) בשבוע הבא תורמת לאי הוודאות ולתנודות בשוק ני"ע. היקפו הגדול של תיק ההשקעה של המוסדיים בחו"ל גורר לפעילות בהיקפים משמעותיים בשוק הדולר שקל ותורם לתנודות השערים.

שינוי במגמת העלייה של ריבית הדולר צפויה להערכתנו לאותת על שינוי מגמה בחצי השני של שנת 2023 לקראת סוף הרבעון השלישי דבר המותיר פוטנציאל לפיחות השקל במהלך החודשים הקרובים.

רמת הריבית הגבוהה וההאטה בפעילות הכלכלית טרם באו לידי ביטוי משמעותי בנתוני החברות במכירות וברווחיות אף שאלו החלו להוריד תחזיות משום הכנה לקראת ההשפעה הצפויה. העובדה שחברות גייסו הון רב עד שנת 2022 וכי עד לשנת 2024 חברות רבות מצוידות במלאי מזומנים כך שהן לא נזקקות להון משמעותי כבר בקרוב לביצוע תוכניות ההשקעה ולפעילותם תורם לרגיעה בשוקי ההון.

לדעתנו שער הדולר/שקל צפוי להמשיך לנוע כ"רכבת הרים" כאשר עד כה הציפייה לעליות בריבית הדולר גרמו לחולשה בשוק המניות ובמקביל לעלייה בתשואת האג"ח ולהתחזקות הדולר בזירה המקומית.

מזג האויר הנוח השורר באירופה, לצד העליות בריבית לבלימת האינפלציה עשויים להוביל להאטה מתונה מהצפוי בחצי הראשון של שנת 2023. למחיר חומרי הגלם משקל רב בקביעת רמת האינפלציה באירופה [יחס המרה של כ 60% של מחיר האנרגיה לאינפלציה הינו כפול מזה שבארה"ב] ירידת מחיר הגז לרמות שטרם מלחמת רוסיה אוקראינה ומשבר הקורונה מלמד על ירידה בלחצי המחירים בצד הסחורות אולם החזרה לפעילות בסין ורמת המחיר הנמוכה בשוק הגז מחייבים תשומת לב לקראת החצי השני של 2023. מנגד מחירי השירותים מרקיעי השחקים משפיעים על ליבת האינפלציה ותומכים בריבית גבוהה לאורך זמן מהלך מאתגר לחברות באירופה.

 

הסבר בדבר הקשר שבין שוק המניות למסחר במט"ח –

כפי שפירטנו רבות בעבר המסחר המקומי במט"ח משקף תמונת ראי לתנודות בשוק המניות בארה"ב והפעילות בשוק האג"ח. מצב הנוצר בשל פעילותם הנרחבת של הגופים המוסדיים הפועלים לגידור החשיפה המטבעית.  לאחרונה דווח כי המוסדיים בישראל מחזיקים בחשיפה מטבעית המוגבלת של כ- %  15 בלבד. להערכתנו הגלישה הצפויה להאטה כלכלית, רמת שער הריבית, ותנודות בשוק המניות תורמים לפוטנציאל "רכבת ההרים". פעולות גידור בהם מבוצעת מכירת מט"ח כנגד התחזקות שערי המניות ולחילופין רכישת מט"ח עם החולשה בשוק המניות, מהלכים אלו מצד המוסדיים צפויים לגרור לתנודות שערים בהיקף משמעותי.

בישראל על רקע האינפלציה המרימה ראש כאשר המדד השנתי עלה 5.3%, גוברת הציפייה כי ריבית הבסיס תמשיך לעלות לעבר – 4.25%. על רקע התמתנות האינפלציה בארה"ב ובאירופה לצד סמני האטה בשוק העבודה בישראל, בבנק ישראל יעדיפו לפעול באופן מדורג. בנק ישראל ישמר את פער הריבית החיובי של הדולר אל מול השקל. נציין כי הבנק לא יתקשה לשמר פער ריביות גבוה בין המטבעות כאשר האינפלציה בישראל שוכנת ברמת ה 5.3% ובארה"ב נסוגה לעבר רמת ה 6.5%. בנק ישראל צפוי להמשיך במדיניות מחמירה בבלימת האינפלציה. בבנק מודעים לכך שחולשת השקל תורמת ללחצים האינפלציוניים ותקזז חלק מההשפעה החיובית עם ירידת מחירי האנרגיה. להערכתנו העלייה במחירי מוצרים ושירותים כחשמל, מים, ארנונה ומזון אף שהוכרזו מהלכים להפחתת העליות הרי שעד שהירידה תבוצע ותשפיע על רמות המחירים הרי שעליות המחירים יתורגמו ללחצים אינפלציוניים הנדרשים לבלימה.

במבט לטווח הבינוני [חציון ראשון 2023] הפוטנציאל הגבוה תומך בהמשך העלייה בריבית הדולר ועימו לחולשת שוק המניות האמריקאי, כמו גם לתגובת שרשרת לנסיקה בעלויות המימון עם העלייה החדה בריבית, דבר התומך בתנועת רכבת ההרים ובפוטנציאל הגבוה של השפעה על שוק המטבע המקומי בשקל בתבנית תנועה של ייסוף מוגבל ופיחות מהיר בדיוק כפי שהתרחש בימים 24-25 לינואר.

לסיכום – אין שינוי בהערכתנו, לדעתנו העלייה הצפויה בריבית הדולר (1 לפברואר) תפגע ברווחי החברות ותגרור להתאמה בשוק המניות בארה"ב בדגש על שחיקת מכפילי הרווח. הדבר יגרור את המוסדיים בישראל לצמצם את חשיפתם באמצעות רכישת מט"ח. מהלך זה יגרור לתנודות שערים ואף לפיחות השקל והתחזקות הדולר.

על רקע הציפייה כי טרם מוצה פוטנציאל ההאטה הכלכלית הגלובלית של שנת 2023, אף שתהא האטה הנמוכה מהציפייה המוקדמת, תתמוך בירידה בהיקף צעדי הבנקים המרכזיים במלחמתם באינפלציה. לדעתנו במבט לחצי השני של שנת 2023, מוקדי הכוח המרכזיים בביקוש לדולר אל מול השקל עשויים להיחלש והשקל עשוי לשוב ולהתחזק משמעותית.

בתקופה של עלייה בריבית הדולר השקל חשוף לתנועה בתחום שערים רחב (3.30-3.70). כפי שפירטנו לאחרונה במבט לטווח הקצר – התנועה הפרו שקלית המתקנת הינה פעולה מוגבלת של הטווח הקצר אולם במבט לטווח הבינוני רכבת ההרים תומכת בתנועה מחודשת של חולשת השקל ואילו במבט לטווח ארוך להערכתנו השקל ישוב להתחזק.

נדגיש כי הורדת ריבית הדולר הינה משום גיים ג'נג'ר (game changer) שיזניק את שוק ני"ע והאג"ח ויאיץ את ייסוף השקל אל מתחת לרמת ה 3.30 ₪ לדולר.

שוק המתכות

מדד ה- LME  בבורסת המתכות בלונדון עמד בסיום יום המסחר ב 24.01 ברמת  4,365.4 נק', עליה בשיעור של – 1.61% לעומת שבוע שעבר.

COPPER מחיר הנחושת עלה במהלך שבוע המסחר, כאשר בתום יום המסחר של ה- 24.01 עמד המחיר על רמת 9,314.5 דולר לטון, עליה בשיעור של 1.01% לעומת הרמה בשבוע שעבר. רמת המלאים ירדה במהלך השבוע, כאשר ב 24.01 עמדו המלאים על 78,150 טון, ירידה בשיעור של  כ- 6.21% לעומת הרמות בשבוע שעבר.

 

ZINC מחיר האבץ ירד במהלך שבוע המסחר, כאשר בתום יום המסחר של ה – 24.01 עמד על 3,429 דולר לטון, עליה בשיעור של 3.96%% לעומת הרמה בשבוע שעבר. רמת המלאים ירדה במהלך שבוע המסחר, כאשר מלאי האבץ עמדו ב-24.01 על רמת 18,625 טון, ירידה בשיעור של 6.88% לעומת הרמות בשבוע שעבר.

NICKEL מחיר הניקל ירד במהלך שבוע המסחר, כאשר בתום יום המסחר של ה – 24.01 עמד המחיר על 28,782 דולר לטון, עליה בשיעור של 7.1% לעומת שבוע שעבר. רמת המלאים ירדה במהלך השבוע, כאשר ב- 24.01 עמדו המלאים על רמת 50,670 טון ירידה בשיעור של כ- 3.74% לעומת הרמות בשבוע שעבר.

ALUMINIUM PRIM מחיר האלומיניום עלה במהלך שבוע המסחר, כאשר בתום יום המסחר של ה-24.01 עמד על 2,650.5 דולר לטון, עליה בשיעור של 1.47% לעומת שבוע שעבר. רמת מלאי האלומיניום ירדה במהלך השבוע ועמדה ב- 24.01 על רמת 381,550 טון, ירידה בשיעור של כ- 3.44% לעומת הרמות בשבוע שעבר.

 

לגרפים של מחירי הסחורות לחץ כאן

מדדי תובלה ימית, אבץ, בדיל, ניקל, עופרת, אלומיניום (PRIM), אלומיניום (ALLOY), קובלט, נחושת, פלדה, פלדה (REBAR), נירוסטה, ליתיום ודלק גולמי

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

הצטרפו לניוזלטר לקבלת עדכונים

מוגש ע"י Investing.com

סקירת מחירי מתכות 16.05.2024

לסקירה לחץ כאן בPDF   טבלת מחירי מתכות *המחירים במונחי דולר לטון טבלת מלאים שערי דלקים ומטבעות נבחרים   במהלך השבוע החולף, המסחר בשווקים הפיננסיים

קרא עוד