סקירת מחירי מתכות 08.06.2023 - פריקו

סקירת מחירי מתכות 08.06.2023

לסקירה לחץ כאן בPDF

 

טבלת מחירי מתכות

*המחירים במונחי דולר לטון

טבלת מלאים

שערי דלקים ומטבעות נבחרים

 

במהלך השבוע החולף, המסחר בשווקים הפיננסיים התנהל במגמה מעורבת. בתום יום המסחר של 06.06 מדד הדאו ג'ונס עמד ברמת 33,573 נק', ירידה בשיעור של 0.6% לעומת שבוע שעבר, מדד הנאסד"ק 100 נסחר ברמת 14,558 נק' עליה בשיעור של 0.1%, לעומת שבוע שעבר ומדד ה- S&P 500 סגר ברמת  4,283 נק', סביב רמות הסגירה של שבוע שעבר. מדד הפוטסי 100 האנגלי נסחר ברמת 7,628 נק', עליה בשיעור של  0.3% לעומת שבוע שעבר, מדד הדאקס הגרמני נסחר ברמה של 15,992.44 נק', ירידה בשיעור של 0.4% לעומת שבוע שעבר.

ארצות הברית –

מדיניות העלאת הריבית של הבנק המרכזי האמריקאי הFED, היא שמעסיקה את השווקים במבט קדימה עד להחלטת הריבית ב-14 ליוני. בהחלטת הריבית האחרונה, היה ניראה שבכירי ה-FED אינם מעוניינים לבצע העלאות נוספות ושריבית הטרמינל תתייצב בסביבת 5.25%. עם זאת מאז החלטת הריבית בכירי הבנק יצאו בהודעות מנוגדות, אשר מאותות על המשך מדיניות העלאת הריבית בכדי לקרר את האינפלציה לעבר טווח היעד 2%.

בנתונים אשר פורסמו השבוע שוק העבודה האמריקאי ממשיך להיות הדוק, אך שיעורי האבטלה עלו ושוכנים כעת ברמת 3.7% בעת שהצפי היה 3.5%. מנגד הכלכלה האמריקאית הוסיפה כ- 339 אלף משרות, נתון הגבוה משמעותית מצפי של 190 אלף משרות. מדד השירותים ISM ממשיך להראות על התרחבות, אך ניתן לראות האטה ביחס לנתונים הקודמים.

להערכתנו בהחלטת הריבית הקרובה ב-14 ליוני צפוי ה-FED לבצע העלאה נוספת של 0.25%, ומסתמן שזו ההעלאה האחרונה בגל הנוכחי.

 

מאורעות חשובים

  • 06: פרסום נתוני האינפלציה ואינפלציית הליבה
  • 06: החלטת ריבית של הבנק המרכזי האמריקאי ה-FED

 

אירופה

כבכל תחילת חודש פורסמו נתוני האינפלציה ונתוני האבטלה באיחוד האירופי. מדד המחירים לצרכן השנתי הפתיע לטובה ושוהה ברמת 6.1% , הרמה הנמוכה ביותר מפברואר 2022. במדד זה מחירי האנרגיה גררו מטה את המדד, אך האינפלציה התקררה בכלל הרכיבים – מזון, שירותים, אנרגיה ועוד. שיעורי האבטלה ירדו לעבר רמת שיא היסטורית ושוכנים ברמת 6.5%, ירידה נוספת בשיעורי האבטלה המראה על שוק עבודה הדוק. בשונה מארה"ב שם שיעורי האבטלה בין המדינות כמעט וזהה, באירופה נרשמו פערים משמעותיים בשיעורי האבטלה בין המדינות לדוגמה בגרמניה שיעורי האבטלה שוכנים ברמת 2.9% מנגד בספרד שיעורי האבטלה שוכנים ברמת 12.7%.  נתוני צמיחה שלילים ברבעון הראשון מורים כי טכנית ברבעון הראשון של 2023 אירופה נכנסה למיתון.

בנאום אשר נשאה הגברת קריסטין לגארד נשיאת הבנק המרכזי האירופי ה-ECB  בנוגע ליציבות הפיננסית של אירופה, אמרה שמחירי האנרגיה הנמוכים וההקלה בשרשראות האספקה תומכים בנתוני צמיחה חיוביים. לדבריה, ישנם הבדלים בין מגזרים הכלכלה – ענף הייצור פועל עם צבר הזמנות ועשוי להיפגע בהמשך, מנגד ענפי השירותים ממשיכים במגמת ההתאוששות לאחר החזרה מן הקורונה. בנוגע לאינפלציה, לגראד מסרה שאמנם ניתן לראות מגמת התקררות, אך אינפלציית המזון עדיין גבוהה ושוכנת ברמה שנתית בשיעור של כ -12.5%. יתרה מכך, על אף ההתקררות בנתוני האינפלציה לדבריה בעת הזו אין ראיות לכך שאינפלציית הבסיס הגיעה לשיאה.

בנוגע להמשך המדיניות המוניטרית, מדיניות הרכישות ה-APP עשויה להפסק כבר בחודש יולי, ובהתאם לנתונים שיגיעו יקבלו את החלטת הריבית הבאה. להערכתנו הבנק המרכזי האירופי יעלה את הריבית בשיעור של כ- 0.25% בהחלטה הקרובה ב-15.6.

 

ישראל –

בשבוע החולף התחזק השקל בצורה משמעותית מרמת 3.73 לעבר רמת 3.65 בעקבות  שני גורמים האחד מכירות של חברות למשכורות והשני הציפייה כי הקואליציה והאופוזיציה הגיעו להסכמות בשיחות הגישור בסוגיות הרפורמה השיפוטית שבבית הנשיא. שני ווקטורים אלו פעלו ביחד באותו הכיוון והובילו להיצע מט"ח משמעותי ועמו להתחזקות החדה שרשם השקל אל מול הדולר.

אי הוודאות באשר לעתיד שיחות הגישור בבית הנשיא מטלטלת את שוק ההון המקומי. ללא הסכמה כאשר מרחפת באויר עננה של אי וודאות הדולר ישוב לעבר רמה של 3.8 שקלים ויותר מה שיגרור לעליות מחירים ולנסיקת האינפלציה ובעקבותיה הריבית. להערכתנו רכבת ההרים בשוק המט"ח צפויה להמשך ופוטנציאל הייסוף נותר מוגבל

כפי שכתבנו בעבר,  העדר הנפקות, ומכירות – EXITES לצד העדר גיוסים משמעותיים מצמצמים את היצע המט"ח ומנגד הטייס האוטומטי של המוסדיים ממשיך לקבוע את הטון. להערכתנו, בשבוע הקרוב ההכרעה בנושא הועדה לבחירת שופטים עשויה להראות את הכיוון הצדדים באשר לרפורמה המשפטית, וכפועל יוצא יתנהל המסחר בשווקים. לדעתנו התחזקות השקל לאחרונה, ללא התקדמות לפשרה כגון במקרה בו הקואליציה תמשיך בחקיקה חד צדדית ללא הסכמות, הרי שקל עשוי לשוב ולהיחלש לעבר 3.8 שקל לדולר ויותר. בשלב הנוכחי פוטנציאל הייסוף נותר מוגבל וביקושי מט"ח משמעותיים צפויים כבר בתחום 3.62-3.64 ₪ לדולר.

בזירה המקומית – משקל המוסדיים במסחר המטבעי גבוה ולכן במקרה של העלאת ריבית נוספת בארה"ב אשר תגרור לחולשה בשוקי המניות, הדבר עשוי לגרור לתנועת ביקושים לדולר ולפיחות השקל. תנועת הדולר אל מול המניות, מלמדת על מבנה תנועה בקורלציה שלילית בין שער הדולר/₪ לשערי המניות בארה"ב, כפי שנמצאה במהלך השנה שחלפה כאשר המניות עלו הדולר נחלש וכאשר המניות ירדו הדולר התחזק.

ההסבר לתופעה האמורה לעייל, טמון במשקלם הגבוה של המוסדיים במסחר המקומי, מהיקפו הגדול של תיק ההשקעה של המוסדיים בחו"ל אשר גורר לפעילות בהיקפים משמעותיים בשוק הדולר/שקל ותורם לתנודות השערים, לדעתנו המהלך צפוי להמשך גם בשנה הנוכחית. מנגד נציין כי מהלך של הסדרת משבר הרפורמה השיפוטית צפוי לתמוך בייסוף מהיר וירידה שע"ח לעבר רמת 3.5 ₪ לדולר.

כפי שכתבנו רבות, רמת הריבית הגבוהה וההאטה בפעילות הכלכלית טרם באו לידי ביטוי משמעותי בנתוני החברות במכירות וברווחיות. לאחרונה דוחות בנקים זרים מלמדים על הקשיים בפירעון אשראי מצד לקוחות לצד חברות שהחלו להפחית תחזיות משום הכנה לקראת ההשפעה הצפויה. מנתוני חברות עולה כי נתוני החברות מורים על שיא בגיוס הון בשנת 2023.  חברות רבות מצוידות במלאי מזומנים מספק כך שאינן נזקקות לגיוס הון משמעותי בטווח המיידי לצורך ביצוע תוכניות ההשקעה ולפעילותם. הדבר תורם לרגיעה יחסית בשלב הנוכחי בשוקי ההון גם בשעה שהריבית גבוהה.

כפי שפירטנו בעבר, תנועת הדולר עד כה תואמת את התחום עליו פירטנו בסקירתנו השנתית כתחום התנועה לשער הדולר 3.30-3.80 אולם לאור הרפורמה השיפוטית המתוכננת ומגמת יציאת משקיעים זרים מהלך הגורר לצמצום היקף היצע המט"ח כמו גם הביקוש של הסקטור הפרטי הפועל להוצאת הון לחו"ל תורמים לעודפי ביקוש ולפיחות השקל.

כאמור, להערכתנו גם ריבית הבסיס בישראל תמשיך לעלות לעבר – 5.25% בשלבים, בישיבה הקרובה של הוועדה המוניטרית של בנק ישראל (10 ביולי 2023) צפויה העלאה ב 0.25%. המשך פיחות השקל והעלייה בשער הדולר צפוי לתמוך בהעלאה נוספת כבר בעתיד הקרוב. מנגנון התמסורת מלמד כי פיחות השקל ב- 1% יגרור לעלייה של האינפלציה בשיעור של 0.2%. על רקע משבר הרפורמה השיפוטית בתקופה של אי וודאות ביטחונית פוטנציאל הפיחות גדל עם הירידה ברף הרגישות. בנק ישראל אפשר ויידרש לפעול לבלימת בריחת הון ונסיקת האינפלציה מצב שיגרור לעלייה בריבית השקל בהתאם להתפתחות בשוק ההון המקומי והגלובלי.

עד כה בבנק ישראל שמרו על פער ריבית חיובי אל מול הדולר אולם במקרה קיצון כצעד חרום בבנק עשויים לשוב ולעלות את ריבית השקל מעבר לרמת ריבית הדולר. בנק ישראל מודע לכך שחולשת השקל תורמת ללחצים האינפלציוניים ותקזז חלק מההשפעה החיובית של ירידת מחירי האנרגיה. להערכתנו העלייה במחירי מוצרים ושירותים כחשמל, מים, ארנונה ומזון אף שהוכרזו מהלכים להפחתת העליות הרי שהפיחות המהיר בשקל פוגע במהלכי ההוזלה הצפויים. נזכיר כי גם לדברי הנגיד פרופ' ירון הפיחות של השקל לעומת הדולר מ 3.30 לעבר 3.70 גרר לעליה באינפלציה ביותר מ 2%.

לסיכום – אין שינוי בהערכתנו, לדעתנו העלייה שבוצעה בריבית הדולר תפגע ברווחי החברות ותגרור להתאמה לפגיעה בשוק המניות בארה"ב בדגש על שחיקת מכפילי הרווח. חולשת שוק ההון תיגרור מוסדיים בישראל לצד גופים החוששים מאפקט בריחת ההון עם הפגיעה בהפרדת הרשויות ובשלטון החוק והחשופים לדולר/שקל לצמצם את חשיפתם באמצעות רכישת מט"ח. מהלך זה יגרור לתנודות שערים ואף לפיחות השקל והתחזקות הדולר לרמות חדשות.

על רקע הציפייה כי טרם מוצה פוטנציאל ההאטה הכלכלית הגלובלית של שנת 2023, אף שהתחזית רואה פוטנציאל להאטה מתונה מהציפייה המוקדמת, הרי שהדבר יתמוך במיתון צעדי הבנקים המרכזיים במלחמתם באינפלציה. לדעתנו במבט לרבעון 4Q של שנת 2023, מוקדי הכוח המרכזיים בביקוש לדולר אל מול השקל יהיו מאותגרים ואף עשויים להיחלש והשקל עשוי לשוב ולהתחזק. בזירה המקומית סוגיות פוליטיות, מעמד מערכת המשפט וההסלמה בזירה הבטחונית עשויים לרכז עניין רב ולתמוך באי הוודאות ובאי היציבות בשוק המטבע המקומי.

שוק המתכות

מדד ה- LME  בבורסת המתכות בלונדון עמד בסיום יום המסחר ב 06.06 ברמת  3,688.4 נק', סביב רמות של שבוע שעבר.

COPPER   – מחיר הנחושת עלה במהלך שבוע המסחר, כאשר בתום יום המסחר של ה- 06.06 עמד המחיר על רמת 8,339 דולר לטון, עליה בשיעור של 1.2% לעומת הרמה בשבוע שעבר. רמת המלאים עלתה במהלך השבוע, כאשר ב 06.06 עמדו המלאים על 99,825 טון, עליה בשיעור של  כ-1.20% לעומת הרמות בשבוע שעבר.

ZINC  – מחיר האבץ עלה במהלך שבוע המסחר, כאשר בתום יום המסחר של ה – 06.06 עמד על 2,319 דולר לטון, עליה בשיעור של 0.6% לעומת הרמה בשבוע שעבר. רמת המלאים ירדה במהלך השבוע, כאשר ב- 06.06 עמדו המלאים על 87,275 טון, ירידה בשיעור של 0.2% לעומת הרמות בשבוע שעבר.

– NICKEL  מחיר הניקל ירד במהלך שבוע המסחר, כאשר בתום יום המסחר של ה –06.06 עמד המחיר על 20,968 דולר לטון, ירידה בשיעור של 1.2% לעומת שבוע שעבר. רמת המלאים ירדה במהלך השבוע, כאשר ב- 06.06 עמדו המלאים על רמת 37,530 טון, ירידה בשיעור של כ- 0.2% לעומת הרמות בשבוע שעבר.

ALUMINIUM PRIM  – מחיר האלומיניום ירד במהלך שבוע המסחר, כאשר בתום יום המסחר של ה – 06.06 עמד על 2,210 דולר לטון, ירידה בשיעור של 2.4% לעומת שבוע שעבר. רמת מלאי האלומיניום עמדה ב- 06.06 על רמת 589,475 טון, עליה בשיעור של 1.8% לעומת שבוע שעבר.

 

 

 

 

לגרפים של מחירי הסחורות לחץ כאן

מדדי תובלה ימית, אבץ, בדיל, ניקל, עופרת, אלומיניום (PRIM), אלומיניום (ALLOY), קובלט, נחושת, פלדה, פלדה (REBAR), נירוסטה, ליתיום ודלק גולמי

 

 

 

 

אין לראות במידע המופיע באתר משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. קבוצת פריקו ו/או חברות קשורות ו/או בעלי עניין, ו/או עובדים ו/או נושאי משרה בכל אחד מאלו, עשויים להיות בעלי עניין בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המוזכרים באתר.

בדבר פרטים נוספים באמור לעייל ניתן לפנות למשרדינו בטלפון : 036167070
סקירות שוק ומידע נוסף בנושא מכשירים פיננסיים ניתן למצוא באתר פריקו http://www.prico.com
אין במסמך זה משום הצעה ו/או יעוץ ו/או המלצה כל שהיא לביצוע ו/או אי ביצוע עסקה כל שהיא
למתעניינים, יש לפנות לדסק אנליסטים לקבלת מידע ופרטים נוספים

ט.ל.ח.

המידע דלעיל מיועד לעיונו ולשמושו הבלעדי של המנוי אין למוסרו לאחר ו/או להעתיקו בכל דרך שהיא
כל הזכויות שמורות (c)

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הצטרפו לניוזלטר לקבלת עדכונים

מוגש ע"י Investing.com